TS 1 Puan Türü Nedir? TS 1 Bölümleri Nelerdir?

TS-1 NEDİR? TS-1 PUAN TÜRÜNE ETKİ EDEN DERSLER NELERDİR? TS-1 İLE ALAN BÖLÜMLER HANGİLERİ?

TS-1 nedir?
TS-1, üniversiteye giriş için yapılan YGS ve LYS sınavının hesaplanması sonucu oluşan puanların, kategorize edilmiş halinden 1 tanesidir. Betimleyici anlatımla; okumak istediğiniz üniversite bölümleri belirli puan kategorilerinden alım yapar, örneğin “Coğrafya Öğretmenliği” bölümünü okuyabilmeniz için TS-1 puan türünden yeterli puanı almış olmanız gerekmektedir. Eğer puanınız yeterliyse tercih sonrası o bölümü kazanmış olacaksınız. Dahası hem siz hemde üniversite fotokopicisi kazanmış olacak : )

Sınavda TS-1 bölümüne etki eden dersler hangileri?
TS-1 bölümüne etki eden dersler oranlarıyla birlikte aşağıda yazmaktadır. TS-1 den yüksek puan almak için aşağıda yer alan derslere çalışmalısınız . Yüzde oranı yüksek olan ders, TS-1 puanına en çok etki eden derstir.

2017 TS-1 Puan Türüne Etki Eden Dersler:
YGS – Türkçe %13
YGS – Sosyal Bilimler %12
YGS – Matematik %10
YGS – Fen Bilimleri %5
LYS – Türk Dili ve Edebiyat %15
LYS – Coğrafya-1 %8
LYS – Tarih %15
LYS – Coğrafya-2 %7
LYS – Felsefe & Din Kültürü %15

YGS sınavında kaç soru var?
YGS – Türkçe testi: 40 Soru
YGS – Sosyal Bilimler testi: 40 Soru
YGS – Matematik testi: 40 Soru
YGS – Fen Bilimleri testi: 40 Soru olmak üzere toplamda 160 soru var.

2017 LYS sınavında kaç soru var?
LYS 1: Matematik 80 soru
LYS 2: Fizik 30 soru – Kimya 30 soru – Biyoloji 30 soru
LYS 3: Türk Dili ve Edebiyatı 56 soru – Coğrafya-1 24 soru
LYS 4: Tarih 44 soru – Coğrafya-2 14 soru – Felsefe Grubu 32 soru
LYS 5: Yabancı Dil 80 soru var.

➡ TS-1 için hangi sınavlara girmeliyim?
TS-1 puan türü için girmeniz gereken sınavlar:
1) YGS (60 TL)
2) LYS-3 (40 TL)
3) LYS-4 (40 TL)
➡ Yukarıda görmüş olduğunuz 3 sınava girmeniz yeterli.

TS-1 ile alım yapan üniversite bölümleri hangileridir?
TS-1 ile alan üniversite bölümleri aşağıdaki tabloda yer almaktadır. Aradığınız bölüme direk ulaşmak için “Bölüm Yaz” yerine bölüm yazarak ulaşabilirsiniz. Karşınıza gelen bölümlerin sağ tarafında eğitim öğretim kaç yıl olduğu yazmaktadır.

➡ Tüm puan türlerini görmek için TIKLAYIN
➡ Üniversite bölümlerinin hangi puan türünden öğrenci aldıklarını öğrenmek için TIKLAYIN

BÖLÜMLERPUAN TÜRÜEĞİTİM SÜRESİPROGRAM
AnimasyonTS-14 yılLisans
Animasyon ve Oyun TasarımıTS-14 yılLisans
Arkeoloji ve Sanat TarihiTS-14 yılLisans
Basın ve YayınTS-14 yılLisans
CoğrafyaTS-14 yılLisans
Coğrafya ÖğretmenliğiTS-14 yılLisans
Çizgi Film ve Animasyon TS-14 yılLisans
Fotoğraf ve VideoTS-14 yılLisans
İlahiyatTS-14 yılLisans
İletişimTS-14 yılLisans
İletişim BilimleriTS-14 yılLisans
İletişim SanatlarıTS-14 yılLisans
İletişim TasarımıTS-14 yılLisans
İletişim Tasarımı ve MedyaTS-14 yılLisans
İletişim Tasarımı ve YönetimiTS-14 yılLisans
İletişim ve TasarımTS-14 yılLisans
İslam ve Din BilimleriTS-14 yılLisans
İslami İlimlerTS-14 yılLisans
Kültür ve İletişim BilimleriTS-14 yılLisans
Okul Öncesi ÖğretmenliğiTS-14 yılLisans
Özel Eğitim ÖğretmenliğiTS-14 yılLisans
Sosyal Bilgiler ÖğretmenliğiTS-14 yılLisans
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ÖğretmenliğiTS-14 yılLisans
Televizyon Haberciliği ve Programcılığı (Fakülte)TS-14 yılLisans

TS-1 ile nereye gidilir? TS-1 ile alan meslekler nelerdir? TS-1 ile alan 2 yıllık bölümler? TS-1 ile alan 4 yıllık bölümler? TS-1 puanıyla neler yapılabilir? TS-1 ile nerelere girilir? TS-1 ile tercih edilebilecek bölümler?

 • Hocam çok güzel anlatmışsınız. Bölümleri de eklemeniz süper olmuş 😀

 • Okul öncesi öğretmenliğini çok istiyorum, inş bu sene gelir 🙁

 • Sosyal bilgiler öğretmenliği acaba en son kaç puanla almış?

 • Coğrafya ile coğrafya öğretmenliği dersleri arasında fark var mı ki acaba?

  • Metallicali

   Coğrafya okursan direk öğretmen olamaz, o alanda bir işte çalışırsın. Öğretmen olmakta istersen, formasyon alırsın o kadar.

 • Hocam süpersiniz valla 😀

 • Ts 1’e girmek için neden lys3 ve lys4 sınavlarına girmek zorundayız? Sadece lys4’ten ts1’e giremez miyiz?

  • Metallicali

   Sadece LYS-4’e girebilirsiniz fakat böyle bir durumda TS-1 puanınız az gelir. LYS-4’ten gelen puan oranı %37’dir. LYS-3’ten gelen puan oranı %23’tür. Yani %23 alma hakkınız olmayacak. Sadece YGS ve LYS-4’e girdiğinizi varsayarsak: YGS’nin %40 + LYS-4’ün %37 = %77 puan gelecektir. Kısacası 100 puanlık bir sınavda tüm soruları bilseniz bile(YGS+LYS4ten bahsediyorum) sadece 77 puan alabilirsiniz. Geri kalan 23 puan için olan soruları ben görmek istemiyorum anlamına gelir.

 • hocam diyelim ki lys 3 girdik çıktık lys 4 e de girdik çıktık ben ts 1 den giricem lys3 ve lys4e girsem ikisine daha mı iyi olur yoksa farkeden bir şey olmazmı yani şimdi ben lys3 den 290 aldım farz edelim ki lys 4 den de 300 aldım pu an değişirimi ts1 ts2 arasında ?

  • Metallicali

   Sınav puanları hesaplanırken LYS3’ten şu kadar puan, LYS4’ten bu kadar puan aldınız diye bir sonuç çıkmayacak. LYS sonuçları açıklandığında karşınıza TS1 ve TS2 puanlarınız çıkacak. Siz sadece 1 sınava girseniz bile TS1 ve TS2 puanlarınız hesaplanacak ama düşük gelicek. Bunu şöyle düşün; bir dersten 2 sınav oluyorsun, ama son sınava girmiyorsun. O zaman ne olur, belkide dersi geçemezsin. Kısacası TS1’e puan getiren tüm sınavlara kesinlikle girmelisin. Zaten TS-1 puan türüne yukarıda da yazdığım gibi sadece LYS3 ve LYS4 etki ediyor. sen LYS1 girsen bile puan gelmeyecek 🙂

 • Mrb Hocam. Şimdi ts 1 okul oncesi puanlari kaç olur sizce ?

  • Metallicali

   Mrb Nesrin,
   Bu sorunun cevabı zor çünkü; Okul Öncesi Öğretmenliği geçen senelerde YGS-5 puan türünden alırken, 2017 LYS ile ilk defa TS-1 puan türünden alacak.

 • Özel eğitim öğretmenliği istiyorum bu yıl lys ye geçti acaba puanlar azalırmı artarmı yardımcı olsanız sonuçta bi tahmininiz vardır hocam

  • Metallicali

   Öğretmenlik puanları gecmiş senelere göre azalmış olsada özel eğitim öğretmenliğinin puanı biraz olsun artacaktır. Geçen sene devlette zonguldak üniversitesi 398 puan ile almış. Kıbrıs düşünürsen girne 258 puan ile almış. Fakat bu sene puanlar özelde olsa çok düşmeyecektir çünkü öğretmenliğe sıralama barajı geldi. Baraj puanlarına ve geçen seneki sıralamalara sitenin üstü tarafındaki kaç net ve sıralamalar linklerinden bakabilirsin.

 • Çok güzel bir açıklama yapmışsınız.Cok teşekkürler.kafamdaki çoğu soru işareti gitti.Ben radyo televizyon ve sinema bölümü istiyorum.yine o da TS 1 den alıyor değil mi

 • Hocam oncelikle yardimci oldugunuz icin tesekkurler .ben ozel egitim ogretmenligi okumak istiyorum lys icin hangi dersleri calismam gerekiyor ?

  • Metallicali

   Yukarıda da yazan:
   LYS – Türk Dili ve Edebiyat %15
   LYS – Coğrafya-1 %8
   LYS – Tarih %15
   LYS – Coğrafya-2 %7
   LYS – Felsefe & Din Kültürü %15
   Derslerine çalışacaksın.

   LYS3 ve LYS4 sınavlarına gireceksin.

 • ben çocuk gelişimi bölüm mezunum, bölüm ek puanım 98 di acaba bu yıl 98 olur mu? bir de bölümüm lys alındı puanı artrmı azalırmı

  • Ek puan yönetmelik değişmediği sürece değişmez. Birde; tercih yapar ve yerleştiğiniz takdirde gitmezseniz puanınız düşer. Aksi halde düşmez.

 • betül yavuz

  öncelikle açıklamanız için çok teşekkür ederiz emeğinize sağlık.ben ilahiyat önlisans okumak istiyorum ygs ye girdim ve lys ye girmeye hak kazandım şimdi ts1 e gireceğimi anladım. lys 3 ve lys 4 e mi girmem gerekiyor yoksa sadece lys 3 yeterlimi şimdiden teşekkr ederim

  • Metallicali

   Betül yukarıda Yener’e söylediğim gibi eğer 1 alan sınavına girersen daha az puan alırsın. TS-1’e etki eden ne kadar sınav varsa girmeli daha çok puanı hanene yazdırmalısın. Zaten TS-1 etki eden LYS-3 ve LYS-4tür. Bu ikisine girmen yeterli.

 • Hocam meslek liselerine gelen ek puanı nasıl hesaplayabiliriz diploma puanıyla bir ilişkisi var mi

  • Metallicali

   2017 Üniversite yerleştirme klavuzunda bu konuda şöyle diyor: “Bir mesleğe yönelik program uygulayan ortaöğretim kurumları mezunlarının yükseköğretim ön lisans/lisans programına yerleştirilirken OBP’nin 0,06 katsayısı ile çarpımından elde edilecek ek puanları da yerleştirme puanlarına eklenecektir.”

   Yani Meslek liselerini okuyan kişiler, kendi bölümlerini tercih ettikleri takdirde, Ortaöğretim Başarı Puanı 0,06 katsayısı ile çarpılıp, yerleştirme puanına eklenecek. Olay bundan ibaret.

 • Yunus Emre

  Hocam iyi günler sizden bir tercih yardımı yönlendirmesi talebinde bulunacağım.
  Ben ilk olarak Türkçe öğretmenliği istiyorum ki tutmazsada Sosyal Bilgiler öğretmenliği 2. tercihim olacak ama şimdi Özel Eğitim ve Okul Öncesi’ninde TS1’e geçmesi kafamda bazı sorular oluşturdu. Sosyal Bilgiler’den önce mi Özel Eğitim veya Okul Öncesi yazsam yoksa Sosyal Bilgiler’i ilk yazıp Özel Eğitim veya Okul Öncesi’ni mi sonra yazsam ? Ve Özel Eğitim ve Okul Öncesi’nin Türkiye’deki geleceği sizce nedir ?

  • Metallicali

   1. Önemli olan hangi öğrenci kitlesiyle ilgilenirken daha mutlu olacağındır. Severek yapmayacağın bir bölümü asla kolay atanırım diyerek seçme.
   2. Türkçe veya sosyal hangisi ilk tercihin olur sana kalmış ama 2. tercihin okul öncesi öğretmenliği olması bence daha iyi. Eşim okul öncesi öğretmeni ve tavsiyem kesinle okul öncesi öğretmenliği.

 • Hocam merhaba ben okul öncesi yada özel eğitim öğretmenliği istiyorum ama ts 1 e gecmis ve puanları daha belli degil puanlarda çok fazla bir yükselme olur mu sizce

  • Metallicali

   Sınavdan önce yükseleceğini düşünüyordum ama an itibariyle puanlar düşececektir. Söz konusu sıralama olacaktır. YGS bu sene zordu, LYS’de öyle olursa, puan aynı kalır veya çok az düşer ama sıralama ön planda olur.

 • harika olmuş emeğinize sağlık

 • Hocam merhaba ygs4 te 70bindeyim. Ankara da İlahiyat istiyorum . Güzel bir üniversiteye yerleşmek için nasıl bir başarı göstermeliyim، hangi dersten kaçar net yapmalım?

 • Okul öncesi öğretmenliği istiyorum ama aldigi en düşük ve en yuksek puani kactir acaba?

  • Metallicali

   Okul öncesi öğretmenliği YGS’den LYS geçtiği için puan türü de değişti, dolayısıyla bu seneden sonra bir şey söylenebilir. Şuan ne denilse yalan olur.

 • Hocam bazı haber siteleri Özel eğitim öğretmenliğini ygs 4 te gösteriyor ??? İnş doğru değildir

  • Metallicali

   Çoğu sitede ki bilgiler zaten yanlış. Sitelerini güncellemedikleri için üniversite adaylarının da kafalarını karıştırıyorlar. Özel eğitim öğretmenliği 2017 LYS’den öğrenci alacak ve puan türü de yukarıdaki tabloda yazdığı gibi TS-1 olacak. 2017 üniversite bölümlerinin hangi puan türünden aldığına şurada ki tablodan bakabilirsiniz: http://www.universite-puanlari.com/universite-bolumlerinin-puan-turleri-listesi/

   • Merhaba hocam. Sadece ly3 e girsek bölüm gelir mi?? Öğretmenlik vs.

    • Metallicali

     LYS’nin tek bir alan sınavına girerek öğretmenliği kazanmak zor. 2 LYS sınavına girerek puanınızı yükseltmek varken, tek sınava girmek şansınızı azaltır.

 • merhaba hocam özel eğitim öğretmenliği istiyorum sizce ts1sıralaması tahminen kaç binlerde olur?

 • Meraba. Bu siteyi az önce keşfettim ve bayağı iyi açıklamışsınız teşekür ederim bunun için. Sorum ise şu : ben eşit ağırlık öğrencisiyim. Ve ilahiyat istiyorum. Bunun içinde anladığım kadarıyla lys 3 ve lys 4’e girmem gerekiyor. Ama sanırsam eşit ağırlık olduğum için lys 1’e de girmem gerekiyor bu doğru mu?

  • Metallicali

   4 yıllık ilahiyat okumak istiyorsanız; eşit ağırlık olmanız LYS-1’e girmenizi gerektirmez. LYS-3 ve LYS-4 girmeniz yeterli.

   2 yıllık ilahiyat okumak istiyorsanız; YGS sınavına girmeniz yeterli. YGS-4 puan türüne göre tercih yaparak 2 yıllık ilahiyata yerleşebilirsiniz.

 • Hocam merhaba. Ben okul öncesi öğretmenliği istiyorum ts1 den alıyor. Her iki sınava da girmem gerektiğini bilmiyorum ancak merak ettiğim şey şu Ts1 dersleri Edebiyat ve coğrafya yani lys3, ts2 dersleri Tarih, Coğrafya ve Felsefe grubu lys 4 mü ? Yani ben ts2 min daha yüksek gelmesi için TS2 ye mi TS3 e mi agirlık vermeliyim?

 • ben 2 yillik ilahiyat okumak istiyorum LYS ye girmem gerekiyormu ? Yoksa sadece ygs yeterlimi ? Her yerde baska birsey yaziyor

  • Metallicali

   2 yıllık ilahiyat için LYS girmenize gerek yok, zaten 2 yıllık ilahiyat ygs puan türünden öğrenci alıyor. LYS, ygs puan türünden puan vermiyor 🙂

 • Aöf ilahiyat icin lys ts 1 girdikten sonra da tercih hakkimiz olur mu?

  • Metallicali

   Evet tercih hakkınız olur. LYS girip, TS-1 puan türünden İlahiyat Lisans bölümünü tercih edebilirsiniz.

 • Ts1dersleri edebiyat cografyami

  • Metallicali

   TS-1: LYS 3: Türk Dili ve Edebiyatı 56 soru – Coğrafya-1 24 soru
   LYS 4: Tarih 44 soru – Coğrafya-2 14 soru – Felsefe Grubu 32 soru

 • merhaba bn yeni mezun değilim ve dolayısıyla fazla bilgi sahibi de değilim.din kültürü öğretmeni olmak hedefim nasıl bir yol izliycem.

  • Metallicali

   Sadece TS-1 puan türünden yüksek puan almaya çalışacaksınız. Hangi bölümü bitirdiğiniz veya başka bir şeyin önemi yok.

 • Ertuğrul

  Merhaba hocam öncelikle iyi günler ben TM öğrencisiyim ilahiyat istiyorum sizce sıralaması kaç binlerde olur. Bide hocam en çok hangi derslere çalışmalıyım? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

 • İlahiyat bölümü ne artık lys den giriliyor diye açıklaması var bakanın bilginiz varmı

 • Hocam anasinifi ogretmenligi(okul oncesi ogr.)lys ts1 gecti deniliyo kensiligi varmi bu sene icin gecerlimi lutfen cevabinizi bekliyor olcam.yardimci olunmusunuz.

 • merhaba hocam ben okul birincisiyim acaba bunun bana ne gibi faydasi olur.

 • Merhaba hocam ben okul birincisiyim ortalamam 93 ilahiyat fakültesine yerleşebilir miyim

 • Hocam özel eğitim ts 1 den alıyor ve ts 1 etkileyen ygs türü hangisi ygs 3 mu 4 mu ??

  • Metallicali

   TS-1 puan türüne etki eden; puan türü olarak değil ders türü olarak bakılmalıdır. Çünkü YGS’de ki tüm dersler TS-1 etki ediyor. Yani YGS puan türü diye ayrım yapılamaz.
   YGS – Türkçe %13
   YGS – Sosyal Bilimler %12
   YGS – Matematik %10
   YGS – Fen Bilimleri %5

 • Yemin ediyorum onlarca siteye baktım sizin gibi anlatan yok hocam teşekkürler…
  Bende cografya öğretmenliği istiyorum. Ama coğrafya dersinin de ts -1 puan türünü az etkiliyor olmasi beni şaşırttı doğrusu. Bide hocam ben bu sene eşit ağırlık seçtim bu coğrafya öğretmenliği okumama engel değil dimi?? Tskrler!!

  • Metallicali

   Alan seçiminin sınava bir etkisi yok, kendini seçtiğin alanda geliştirmene yarıyor. Eskiden katsayı vardı ama kalktı. Yani sen coğrafya öğretmenliği için yukarıdaki ygs, lys3 ve lys4teki derslerden sınavda en yüksek puanı almaya çalış yeter. Aksi bir engel yok. Hangi alanda olursan ol her bölümü seçebilirsin. Coğrafyanın ts 1 etkisi aslında diğer sözel derslerle aynı cog1 ve cog2 toplarsan %15 yapıyor. Zaten tarih flnda %15

 • Mrb hocam . Din kültürü öğretmenliği adı altındaki bölüm kapatılmadı mı . Yani din kültürü öğretmenliği için ilahiyat olarak tercih yapmamız gerekmiyor mu .? Bilgi verir msnz?

  • Metallicali

   Evet ilahiyatı tercih etmeniz gerekiyor. Arama yapan kişi din kültürü öğretmeni olmak istiyorsa yine aynı puan türünden alındığı için kafa karışıklığı olmasın diyerek listeye eklendi.

 • Hocam öğretmenlik için ne şartı getirildi

  • Metallicali

   Universite için bir düzenleme yok. Gündemde olan konu üniversiteyi bitirdik sonra atanmak ile ilgili.

 • Şimdi BN lys4 de giremedim çünkü yetişemedim sınava lys 3 girsem ne tür bölümler gelir ve burada bnm kaybım ne olacak

  • Metallicali

   Lys3ten alan bölümler diye taban puan listesi oluşturmadık fakat; yukarıdaki tabloda yazan bölümlerin taban puanlarına bakarak hangileri en düşük puanla alım yapmış sitedeki taban puanlar kategorisinden bakabilirsin. Sadece lys3e girerkekte bölüm gelir, tabi rağbet görmeyen bölümler olacaktır.

 • Merhaba hocam ben de özel eğitim öğretmenligi dusunuyorum ama sitelerde ygs4 puan turu var ts 1alindigi icin acaba puan ygs4turu kadar mi olur yoksa daha fazla puan ve siralama mi olur

  • Metallicali

   Bu soruya keşke cevap verebilsek ama puan türü değişen bölümlerde ne olacağı hakkında yorum yapmak çok zor. Zaten az kaldı bekleyip görelim.

 • Merhaba hocam ben yeni mezunum sosyal bilgiler öğretmenliği istiyorum siz tavsiye ediyor musunuz